- Досвідчені фахівці
- Діагностичне обладнання експертного класу
- Оцінка стану плода та вагітної жінки
Навіщо вагітним жінкам робити УЗД?
Діагностика із застосуванням ультразвукового сканування дозволяє лікарю отримати велику кількість цінної інформації про стан майбутньої мами та плода. До цього методу неможливо було контролювати стан плаценти, виявляти генетичні та інші аномалії. Акушер-гінекологи не знали розмірів плоду, особливостей розвитку та інших важливих параметрів. Для діагностики використовувався рентген, але він несприятливо позначався на розвитку дитини та належав до екстрених методик. Таким чином, саме ультразвук справив справжню революцію в акушерській практиці.
На жаль, деякі майбутні мами досі хвилюються перед діагностикою, думаючи, що вона може завдати шкоди їй та малюкові. Це не так. Проведено численні дослідження, що підтвердили безпеку методики.
Слід розуміти, що навіть за сприятливого перебігу вагітності можуть виникати такі патології, як старіння плаценти, генетичні та інші аномалії, які провокують народження хворих дітей або загибель плода. Багато вад розвитку плода виявляються лише під час ультразвукового дослідження.
УЗД при вагітності дозволяє:
- Виявити передлежання плаценти або її низьке розташування, що може спричинити серйозну кровотечу або викидень;
- Визначити заплановану дату пологів із високою точністю (до кількох діб);
- Виявити кількість плодів;
- Відстежити розвиток малюка;
- Визначити стать дитини.
Зробити УЗД у зв’язку з вагітністю жінці можна як у стандартному 2D-форматі, так і у форматах 3D і 4D.
Наш апарат GE Healthcare Voluson E8 Expert дозволяє отримати об’ємне зображення малюка. Крім того, обладнання експертного класу видає більш чітку картинку. Це спрощує визначення статі дитини. Також у рамках тривимірного обстеження можна розглянути всю систему кровообігу.
4D УЗД особливо цікаво для майбутніх батьків. Після його проведення на згадку залишиться цілий невеликий фільм про дитину. Його можна довгі роки зберігати у сімейному архіві та переглядати.

Підготовка до обстеження
УЗД вагітної жінки не потребує спеціальної складної підготовки. Процедура є простою та доступною для всіх. Займає вона зазвичай 20-25 хвилин. На дослідження бажано одягнути легкий і простий одяг, який легко знімається або дозволяє оголити живіт.
УЗД на ранніх термінах вагітності (до 12 тижнів) зазвичай виконують трансабдомінально та трансвагінально. Бажана підготовка – за 1 годину до призначеного часу обстеження випити 0,5-1 літр рідини і не мочитися. На пізніших термінах проводять лише трансабдомінальне обстеження, вже без спеціальної підготовки або на розсуд лікаря УЗД.
Як проводиться УЗД вагітних: особливості обстежень у різних триместрах
Перший триместр
Перше дослідження проводиться терміном 4-8 тижнів. Воно необхідне для підтвердження факту вагітності та визначення місця прикріплення плодового яйця з метою унеможливлення виникнення патології. Висновок про життєздатність ембріона фахівець може визначити за серцевими скороченнями (на 5-7 тижні) та рухової активності (на 8-9 тижні).
Друге УЗД вагітним на ранніх термінах проводиться на 10-14 тижні. В рамках діагностики лікар вимірює товщину м’яких тканин у ділянці шиї, наявність носової кісточки, щоб виключити хромосомні захворювання, та виявляє місце прикріплення плаценти. Також визначається кількість та якість навколоплідних вод. На цьому терміні можливе виявлення симптомів таких ускладнень, як гіпертонус матки, відшарування плаценти та ін.
Другий триместр
Дослідження проводиться терміном 20-24 тижня. У цей час фахівці можуть виявити різні вади розвитку, визначити, чи відповідає розмір плоду терміну. Також досліджується стан плаценти та навколоплідних вод.
Третій триместр
Діагностику виконують терміном 30-34 тижня. У цей період особлива увага приділяється активності малюка та розвитку всіх його внутрішніх органів та систем. Додатково обов’язково проводять доплерівське дослідження. Воно потрібно для вивчення кровотоку (матково-плацентарного і фетоплацентарного).
УЗД перед пологами
Це обстеження перестало бути обов’язковим. Проте деякі жінки проходять його, оскільки хочуть переконатися, що з дитиною все гаразд. На цьому етапі фахівець визначає масу плода, його розташування та загальний стан. УЗД дозволяє виявити ризики обвиття малюка пуповиною.
Таким чином, під час вагітності обов’язкові ультразвукові обстеження проводять тричі.
Позаплановий скринінг може бути потрібним у тому випадку, якщо пацієнтка приходить на прийом до гінеколога зі скаргами на:
- Дискомфорт чи біль у нижній частині живота;
- Незвичайні виділення з піхви;
- Вагінальні кровотечі;
- Загальне погіршення самопочуття.
Деякі жінки скаржаться на те, що перестали відчувати рухи дитини, і це турбує їх.
Також зробити додаткове УЗД вагітною слід обов’язково при:
- Підозрі на позаматкове розташування плідного яйця;
- Загрози переривання вагітності;
- Наявність викиднів в анамнезі;
- Різних хронічних патологіях та ін.
Переваги проведення УЗД у зв’язку з вагітністю в МЦ «FertiMed»:
- Досвідчені спеціалісти.
- Сучасне обладнання.
- Можливості для проведення 3D та 4D УЗД вагітних у різних триместрах.
- Висока швидкість проведення та безболісність.
- Можливості для запису на обстеження у зручний час.
Фахівець відповість на запитання і запропонує зручний час для відвідування лікаря та проходження діагностики.