Кардіотокографія при вагітності (КТГ плода) є популярним методом пренатальної діагностики. Її широкому поширенню сприяють простота проведення, безпека для дитини та матері, а також стабільність одержуваної інформації та висока інформативність.
В основу методу покладено принцип Доплера, а всі зміни фіксуються спеціальним ультразвуковим датчиком. В рамках КТГ вдається визначити ЧСС (частоту серцевих скорочень) плоду у спокої та під час руху, у відповідь на скорочення матки та впливу різних факторів навколишнього середовища.
Необхідність проведення
Кардіотокографія при вагітності відповідно до наказу МОЗ проводиться у третьому триместрі не менше 3 разів. Крім того, обов’язковою діагностикою є під час пологів.

КТГ призначається з метою:
- Визначення ЧСС плода та частоти скорочень матки;
- Виявлення дистресу плода та вирішення питань розродження;
- Контролю стану плоду до пологів і під час пологової діяльності (у сутичках та між ними).
Вирізняють і додаткові показання до діагностики.
До них відносять:
- Гестоз;
- Анемія вагітних;
- Наявність у пацієнтки артеріальної гіпертензії (гіпертонії, підвищеного артеріального тиску);
- Затримка розвитку плода;
- Мало- та багатоводдя;
- Загрози передчасних пологів та переношування;
- Резус-конфліктна вагітність;
- Багатоплідність;
- Тяжкі патології у матері.
Також діагностика призначається з метою оцінки ефективності терапії фетоплацентарної недостатності та гіпоксії, для контролю раніше отриманих незадовільних результатів дослідження.
Термін проведення КТГ при вагітності
Кардіотокографія плода проводиться з 32 тижнів. При необхідності можливе виконання дослідження і на більш ранньому терміні, але до 28 тижнів методика неінформативна, оскільки не дозволяє отримати точні результати. Це зумовлено тим, що тільки до цього часу серце плода починає регулюватися вегетативною нервовою системою, а частота його скорочень реагує на скоєні ним рухи. До 32 тижня формується циклічність періодів неспання та сну малюка.
Важливо! Якщо вагітність протікає без ускладнень, то робити КТГ зазвичай рекомендують 1 раз на 10 днів. За наявності ускладнень процедуру можуть повторювати з періодичністю 5-7 днів. Якщо у плода відзначається гіпоксія, діагностику призначають щодня або через день до нормалізації стану або розродження.
Під час пологів КТГ рекомендують робити кожні 3 години. За наявності ускладнень – частіше. Період перейм супроводжується постійним контролем важливих параметрів скорочення серця плода та матки.

Підготовка до виконання обстеження
Спеціальної підготовки перед КТГ не проводиться. Діагностика виконується через 1,5-2,2 години після їди (не натще і не відразу після їжі). Перед процедурою слід відвідати туалет, оскільки дослідження займе 20-40 хвилин. Якщо пацієнтка палить, обов’язково треба утриматися від сигарет хоча б на 2-3 години.
Важливо! Процедура є безпечною та безболісною.
Кардіотокограма може бути сумнівною та патологічною. У цих випадках вона нерідко проводиться повторно, щоб лікар міг переконатися у наявності певної патології та прийняти адекватне рішення щодо подальших дій.